Na mocy współpracy japońskich prawodawców utworzony został zarząd do planowania otwarcia Narodowego Centrum Mangi, które ma ruszyć wiosną 2020 roku, tuż przed rozpoczęciem Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020. W ramach inicjatywy Cool Japan, projekt przybierze postać muzeum z mangą, anime i grami. Muzeum będzie służyć jako oddział istniejącej już Biblioteki Narodowej. Oprócz propagowania mangi, anime i gier, proponowane muzeum miałoby szkolić twórców, mieścić i organizować wydarzenia oraz gromadzić informacje.
Przewodniczący Keiji Furuya prowadzi bezpartyjny klub parlamentarzystów z różnych partii, w tym rządzącej obecnie Liberalnej Partii Demokratycznej i jej rywala – Demokratycznej Partii Japonii (która w wyniku połączenia się z Partią Innowacyjnej Japonii, utworzyła zgrupowanie Minshinto jeszcze w tym roku). Klub ten wśród swoich członków posiada także byłego premiera Tarō Asō – znanego fana mangi, który otwarcie wspierał inicjatywę utworzenia Krajowego Centrum Sztuki Mediów z naciskiem na mangę i anime.
Według wstępnych projektów, powstanie wcześniej wspomnianego muzeum kosztować będzie 10 miliardów jenów (co w przeliczeniu daje ponad 340 milionów złotych – przyp. red.), a jego celem będzie zminimalizowanie wydatków rządowych poprzez przyjmowanie środków z sektora prywatnego. Klub planuje utworzyć oficjalną komisję i wprowadzić zmiany w obowiązującej ustawie o Bibliotece Narodowej tak, aby zawierała zapis o Narodowym Centrum Mangi w następnym roku. Uniwersytet Meiji otworzył próbne przedsięwzięcie, pod nazwą Tokijskiej Międzynarodowej Biblioteki Mangi, która według założeń miała zostać otwarta już w 2014 roku. Uczelnia planuje nagromadzić dwa miliony egzemplarzy mang, anime, gier oraz innych mediów w swoim prototypowym archiwum na terenie kampusu Surugadai w centrum Tokio. Niektórzy spośród członków klubu rozważają plan rozpoczęcia współpracy z uniwersytetem w interesie proponowanego muzeum. Rząd wcześniejszej kadencji, na mocy byłego premiera Tarō Asō, pracował nad podobnym projektem, także traktującym o mandze i anime, który zakładał powstanie Krajowego Centrum Sztuki Mediów. Jednakże, po tym, jak liberalno-demokratyczna partia pana Asō została odsunięta od władzy, jego następca – Yukio Hatoyama wraz z Demokratyczną Partią Japonii, którą przewodził, anulowali projekt i okrzyknął go kontrowersyjnym. Minister Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii – Tatsuo Kawabata oświadczył przy tym, że nowy rząd planuje „raczej skupić się na rozwoju zasobów ludzkich, w tym twórców, którzy przyczyniają się do propagowania sztuki mediów”.
Na terenie Japonii funkcjonuje Międzynarodowe Muzeum Mangi, które znajduje się w prefekturze Kioto, na południe od Tokio i działa od 2006 roku. Chociaż nie jest to ściśle biblioteka mangi, odwiedzający mogą zapłacić 800 jenów dziennie, aby wejść do środka i cieszyć się nagromadzonym zbiorem.
Tagi Świat