Francuzi uwielbiają mangę i anime. Z całej Europy to prawdopodobnie właśnie ten kraj odznacza się największą liczbą fanów seriali animowanych i komiksów pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dowodem tego jest coroczne wydarzenie Japan Expo, odbywające się w Paryżu, oraz francuski dubbing anime, który dosięgnął nawet Polski.

Jak podaje serwis The Huffington Post, francuski rząd postanowił uhonorować twórcę jednej z najpopularniejszych mang w historii, ojca Dragon Balla, Akirę Toriyamę. Według źródła, dokładnie 30 maja Toriyama miał otrzymać Order Sztuki i Literatury (Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres), który zamiast niego odebrał przedstawiciel wydawnictwa Shueisha, Akio Iyoku.

Pan Iyoku stwierdził, że legendarny mangaka niemal nigdy nie pojawia się na oficjalnych ceremoniach, ale jest zaszczycony z otrzymanego orderu. Toriyama dołączył do innych znakomitych Japończyków, którzy w przeszłości otrzymali Order Sztuki i Literatury, a są to: Leiji Matsumoto, Jiro Taniguchi, Katsuhiro Otomo, Isao Takahata i Takeshi Kitano.

vsd