Po niezbyt mroźnej zimie nadeszła długo wyczekiwana wiosna, a wraz z nią przygotowania do tegorocznej edycji wydarzenia Pyrkon nabrały prawdziwego rozpędu. Organizatorzy dopinali ostatnie sprawy, uczestnicy dopinali ostatnie torby, a cosplayerzy dopinali ostatnie stroje. Wszystko tylko po to, aby zdążyć na ten jeden weekend w roku, podczas którego na dziesiątki tysięcy fanów fantastyki czeka moc atrakcji i zabawy.

Tak jak w ciągu ostatnich lat, również i tym razem największy festiwal fantastyki w Polsce odbył się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dokładnie 26 kwietnia w stolicę województwa wielkopolskiego uderzyła fala fanów fantastyki wszelkiej maści. Wśród obecnych nie zabrakło również gości z zagranicy.

vsv

Pyrkon odbywa się na terenie kilku ogromnych hal, z których poszczególne lokacje przeznaczone są nie tylko na atrakcje oraz stoiska z gadżetami, ale również jako miejsce sypialne (dla osób, które nie zarezerwowały miejsca w hotelu).

Podczas wydarzenia na terenie targów można zakupić nie tylko mangi, figurki, książki, kubki, plakaty, ale także wiele interesujących przedmiotów związanych z fantastyką pod każdą postacią. Jeśli tegoroczna edycja festiwalu byłaby waszym Pierwszem eventem tego typu to warto zaopatrzyć się w gruby portfel, bo naprawdę jest w czym wybierać. Pełną listę wystawców można znaleźć pod tym adresem.

sdf

Poza salami atrakcji, gdzie odbywają się klasyczne panele i konkursy związane z najpopularniejszymi seriami (anime, książkami, filmami i grami), uwagę uczestników powinny przykuć także strefy „gier bez prądu”, gdzie można było sięgnąć po klasyczne gry planszowe, oraz Fantasium Suburbium. Ta druga strefa to miejsce, gdzie wyznaczone zostały tereny przeznaczone dla różnych fandomów np.  Fallouta, czy Naruto (nie zabrakło Wioski Naruto!).

Fantasium Ludicrum to miejsce przeznaczone dla zaproszonych gości. To właśnie tutaj konwentowi cze mogli uczestniczyć w panelu swojego ulubionego pisarza, lub twórcy gier.

gs

Podczas Pyrkonu działo się naprawdę wiele. Uczestnicy mogli nawet oddać krew w specjalnym busie, obejrzeć film w przenośnym kinie, wziąć udział w kilku paradach – jednym słowem, tu było wszystko.

Nie zabrakło również Pokazu Cosplay, nazwanego Maskaradą. To wydarzenie było transmitowane na specjalnych telebimach, dzięki czemu nie trzeba było się tłoczyć na niewielkiej sali.

s

W trakcie Pyrkonu odbył się także panel, w którym wziął udział nasz redaktor, razem z Rachel Levak z Crunchyrolla  i przedstawicielem wydawnictwa Animagia. Dowiedzieliśmy się, że serwis Crunchyroll oficjalnie zawita do Polski!

Kiedy już zaczął zbliżać się wieczór, a w tysiącach wygłodniałych brzuchów poniosło się jednogłośne burczenie nadeszła pora, aby skierować się do strefy gastronomicznej. To właśnie tutaj uczestnicy, w specjalnej hali, lub pod otwartym niebem, mogli spożyć coś ciepłego i napić się czegoś zimnego (nie zabrakło piwa dla dorosłych konwentowiczów).

asf

Pyrkon jest wydarzeniem, które chociaż raz w życiu powinien odwiedzić każdy fan nie tylko anime, ale ogólnie pojętej fantastyki. A jeśli już raz tu wpadniecie, to będziecie wpadać co roku, gwarantuję!