Niestety, wygląda na to, że również w tym roku nie wybierzemy się na Pyrkon. Organizatorzy największego polskiego festiwalu fantastyki już w zeszłym roku zostali zmuszeni do przesunięcia kolejnej edycji swojego wydarzenia - powodem był oczywiście wybuch pandemii Koronawirusa.

Pyrkon miał odbyć się latem tego roku. Niestety, tak się nie stanie. Organizatorzy podjęli decyzję o ponownym opóźnieniu tego wyczekiwanego eventu. Nowa data Pyrkonu to 17 - 19 czerwca 2022 roku.

 

Poniżej znajdziecie oficjalny komunikat organizatorów:

Kochani Pyrkonowicze, do ostatniej chwili liczyliśmy na cud. Mieliśmy nadzieję, że sytuacja się zmieni, że będziemy mogli działać. Ale nie możemy. Podobnie jak Wy widzimy, że wszystko idzie ku lepszemu i pojawia się perspektywa powrotu do normalności, ale dla nas niestety jest ona zbyt odległa. Na ten moment nie ma żadnych informacji o odmrażaniu branży targowej, o organizacji imprez tak dużych jak nasza w odpowiednim reżimie sanitarnym, aby każdy był bezpieczny. Nie mamy też pojęcia, czy takie informacje pojawią się pod koniec maja, w czerwcu, czy dopiero w lipcu. Nie zdążymy odpowiednio się przygotować - zarówno na gruncie bezpieczeństwa nas wszystkich, jak i poziomu imprezy. Chcemy, żebyście powrócili na ten Pyrkon, jaki pamiętacie, a nie na jego okrojoną wersję.

 

Ponadto na terenie MTP znajduje się szpital tymczasowy i punkt szczepień , które pomimo naszych nadziei niestety nie zostaną zamknięte do lipca, a organizacja Pyrkonu w takim układzie jest po prostu niemożliwa.

 

Jak sami widzicie, los postawił na naszej drodze tak dużo przeszkód, że nie ma możliwości, aby Pyrkon się odbył. Nie, ponieważ zależy nam na Waszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Nie, ponieważ zależy nam, aby impreza odbyła się na podobnym poziomie co pamiętna edycja 2019. W związku z wszystkim tymi argumentami musieliśmy podjąć kolejną szalenie trudną decyzję i ogłaszamy przesunięcie Pyrkonu na datę 17-19 czerwca 2022. Mamy nadzieję, że limit trudnych decyzji wyczerpaliśmy na kolejne 10 lat. Dzięki Waszemu wsparciu na Patronite, a także rozmowom, które prowadzimy z naszymi Partnerami, istnieje szansa, że Pyrkon będzie w stanie przetrwać do kolejnego roku. Bardzo wierzymy, że nie pozwolicie, by Pyrkon 2019 był tym ostatnim w historii.

 

Wiemy, że ta sytuacja może budzić Waszą frustrację, że podobnie jak my tęsknicie za Pyrkonem i chcielibyście przespacerować się po terenie targów, zatańczyć belgijkę i krzyknąć, że zaraz będzie ciemno. Aby jednak zrobić to wszystko, musimy być zdrowi i bezpieczni, a na ten moment nie jesteśmy Wam w stanie tego zapewnić. Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność, dlatego zachęcamy do pozostawienia ich na kolejny rok. Zachowując bilet, zachowujecie sobie również gwarancję niezmienionej ceny.

 

Nie chcemy jednak, abyście zapomnieli o Pyrkonie i o radości, jaką daje udział w fantastycznych eventach, więc już w wakacje wrócimy do Was z innymi aktywnościami i fantastycznymi wydarzeniami! Będzie się u nas działo. Jako organizatorzy będziemy o Pyrkon walczyć do samego końca, tak długo jak będzie biło jego serce. Mamy to szczęście, że to Wy, Pyrkonowicze, jesteście sercem Pyrkonu i wiemy, że możemy liczyć na Wasze wsparcie. Walczmy więc razem, aby Fantastyczne Miejsce Spotkań nie zniknęło na zawsze z mapy Polski.

 

Niech moc będzie z Wami!

 

Miejmy nadzieję, że za rok Pyrkon faktycznie się odbędzie, a pandemia w końcu ustąpi.