Hiromichi Kojima, gwiazda baseballowej drużyny Lycaons, udaje się na trening w rejony Okinawy. Przypadkiem trafia na boisko. Tłum krzyczących ludzi tworzy szcelny mur wokół pałkarza oraz miotacza. Grają przeciw sobie, one on one. Pomiędzy otaczającymi ludźmi krążą pieniądze. Obstawiają wygraną. Zasady są proste: miotacz narzuca piłkę trzykrotnie, a pałkarz musi ją uderzyć. Jeśli mu się nie uda, przegrywa.

Kojima dowiaduje się, że uczestniczący w tym spektaklu młody mężczyzna, Toua Tokuchi, jeszcze nigdy nie przegrał. Mimo tego, że jego piłki nie posiadają żadnych wyjątkowych cech, ba, można odnieść wrażenie, że narzuca je licealista z podrzędnego klubu. Kojima postanawia postawić na szali swoją własną karierę w pojedynku z Tokuchim, żądając jednocześnie przy ewentualnej wygranej, by miotacz oddał mu swoją rękę. Jakkolwiek dziwnie to nie brzmi, Kojima, ukazując swojego niezłomnego ducha i odwagę, pokonuje Touę. W ten sposób zaczyna się wielki wyścig podrzędnej drużyny Lycaonsów po mistrzostwo.

 

Tytuł ten powstał początkowo jako manga One Outs stworzona przez pana Shinobu Kaitani, wychodząca przez jedenaście lat i zakończona w roku 2008. Anime ujrzało światło dzienne w tym samym roku, co zakończenie mangi. Do jego produkcji przyczyniło się między innymi studio Madhouse, co zapewniło przyjemny balans między stroną fabularną, graficzną oraz muzyczną serii.

One Outs to wyjątkowo dobre anime z wyrazistymi elementami psychologicznymi, które sport wykorzystuje do pokazania życiowych problemów i sposobów na radzenie sobie z nimi. Tokuchi to niesamowity trener, a przy tym jedna z bardziej fascynujących męskich postaci w świecie anime. Pomimo swojej cudacznej fryzury w kształcie żółtych promieni słonecznych, ten porywający miotacz co chwila zakłada się z życiem i gra z nim w piekielną grę, w której przyjmując rolę diabła, własną pracą, zgarnia potrzebne zaszczyty. Trudno nie podziwiać jego koncentracji, inteligencji, siły i zaradności. Tokuchi odgrywa rolę piekielnego senseia, od którego niezdarni członkowie drużyny Lycaons będą mieli zaszczyt uczyć się drogi do zwycięstwa.

One Outs - Hazardzista w świecie baseballu

Plusy

psychologia postaci (zwłaszcza Tokuchiego)

wartka akcja

seria pełna motywacyjnej energii do działania

przystępnie tłumaczenie niezbędnej terminologii sportowej

Minusy

brak pełnej ekranizacji zakończonej już mangi

irytująca fryzura Tokuchiego

8 10
Tagi Anime