Film anime Chłopiec i czapla (Kimitachi wa Do Ikiru ka), czyli najnowsze dzieło Hayao Hiyazakiego, można było zobaczyć w Polsce, na limitowanych pokazach, na początku zeszłego miesiąca. Zgodnie z niedawnym ogłoszeniem, już wkrótce ruszy szersza dystrybucja tej produkcji na terenie naszego kraju.

Film odniósł już sukces m.in. w Japonii i we Francji. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć go już od 19 stycznia 2024 roku. Seans będzie dostępny w japońskiej wersji językowej z polskimi napisami.

 

Chłopiec i czapla to opowieść nie tylko o stracie i przemijaniu, ale także popis niczym nieograniczonej wyobraźni. Po utracie matki Mahito wraz z ojcem opuszczają Tokio i przeprowadzają się na wieś. Chłopak zdystansowany do nowej, otaczającej go rzeczywistości zaczyna odkrywać niezbadaną okolicę i dom. Pewnego dnia przypadkowo spotyka zagadkową, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą, która nieoczekiwanie staje się jego przewodnikiem. Ptak stopniowo pomaga mu rozwikłać tajemnicę życia, zabierając go do magicznego świata, które dzielą żywi i umarli. Tam, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek.

Hayao Miyazaki to jeden z najważniejszych twórców anime w historii kinematografii. Nazywany jest japońskim Waltem Disneyem. To on – wraz z Isao Takahatą i Toshio Suzukim – założył kultowe Studio Ghibli. Wyreżyserował takie hity, jak „Nausicaä z Doliny Wiatru”, „Mój sąsiad Totoro”, „Podniebna poczta Kiki”, „Księżniczka Mononoke” czy „Spirited Away: W krainie bogów”. Za ten ostatni film otrzymał m.in. Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia. Na swoim koncie ma również Złotego Lwa za całokształt twórczości.

Po 10 latach przerwy Miyazaki wraca w wielkim stylu z nowym filmem. Światowa premiera „Chłopca i czapli” odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Od tego czasu produkcja odniosła już wiele sukcesów. W Japonii została okrzyknięta arcydziełem zaraz po premierze. Film budzi zachwyt krytyków na całym świecie. We Francji rozbija boxoffice - ponad 700 tysięcy widzów w pierwszym tygodniu w kinach. To także jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów tej jesieni w USA. W Polsce film miał premierę jesienią tego roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty. Do kin w całym kraju trafi już 19 stycznia 2024 r. Rodzima widownia będzie mieć szansę obejrzeć go w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Film do polskich kin trafi 19 stycznia 2024 r. Za jego dystrybucję odpowiada Młode Horyzonty Dystrybucja.