Przedstawiam wam kolejne dziecię wydawnictwa Dango, autorstwa Ori Mity. Tym razem jest to yaoi w pełnym tego słowa znaczeniu, ale po kolei...


26-letni staruszek i 16-letni dzieciak.

26-letni Yamada jest przeciętnym samotnym facetem, ma małe, niezbyt czyste mieszkanie i jest kwintesencją lekko wulgarnej, niechlujnej i prostolinijnej męskiej osobowości. Wracając z pracy w wigilijny wieczór, znajduje nieprzytomnego, pijanego nastolatka. Niewiele myśląc, zabrał go do swojego mieszkania. Rano budzi go zapach domowego jedzenia. Chihiro (bo tak ma na imię nastolatek) chcąc się odwdzięczyć, przygotowuje im pyszne śniadanie. Tak zaczyna się skomplikowana dla ich obu relacja.

 

 


Wielka młodzieńcza miłość & dorosła obojętność

Chihiro zwierza się nowemu znajomemu, dlaczego tego wieczoru spił się na wzgórzu. Okazuje się, że nastolatek zakochał się w swoim przyjacielu, który znalazł dziewczynę. Yamada, który jest "sto pro hetero" nie bardzo wie, co ma ze sobą zrobić słysząc to wyznanie.  Nie potrafi jednak odrzucić nieszczęśliwego nastolatka. Nadal pozwala mu do siebie przychodzić, nawet pomaga Chihiro w wybraniu wstążki do dekorowania czekoladek na walentynki dla "nowego ukochanego". Ba! Pozwala mu robić czekoladki w swoim mieszkaniu.

 

 


„Dlaczego nie staniemy się kimś więcej niż tylko przyjaciółmi?”

Yamada powoli domyśla się, że jego osoba stała się obiektem zainteresowania Chihiro i zaczyna go to coraz mocniej martwić. Boi się konfrontacji, bo nie chce zranić i tak już skrzywdzonego przez los chłopaka. W walentynki Yamada przyłapuje Chihiro na wrzucaniu czekoladek do jego skrzynki pocztowej. Nastolatek spanikowany zaczyna się tłumaczyć, po czym ucieka i nie przychodzi już więcej.


Przez pewien czas Yamada nie ma z nim żadnego kontaktu, jednak nadal nie może o nim zapomnieć. Przypadkiem spotykają się w sklepie, w którym Chihiro pracuje, niestety chłopak udaje, że go nie zna. Pewnego dnia Yamada znajduje w swoim domu fartuszek, który zostawił u niego Chihiro. Postanawia mu go odnieść, nie wiedząc jednak, gdzie mieszka kręci się w okolicy sklepu gdzie pracuje nastolatek. Spotyka go w towarzystwie kolegów, jednak ten nadal udaje, że go nie zna. Zdenerwowany Yamada siłą odciąga chłopaka, by z nim w końcu porozmawiać. Pod wpływem impulsu całuje go. Tak narodził się nowy związek.

 

 


"Pomyślałem, że życie pełne jest niespodzianek..."

Przez resztę historii para zaczyna odkrywać swoje uczucia i siebie nawzajem. Jest pełno uroczych scen: wypadów nad morze, wizyta w domu nastolatka, czy po prostu spędzanie dni w mieszkaniu Yamady. Autorka bardzo zręcznie i lekko przedstawia, jak "oswajają" siebie nawzajem. Przechodzą razem przez chwile zwątpienia i niepewności, ucząc się kochać. Bardzo dużo wątków jest tu poświęconych rozwijającej się miłości emocjonalnej. Jednak jest to yaoi i cała historia kończy się sceną miłości fizycznej- nieporadnej i nieśmiałej, ale jednak fizycznej. Możecie być spokojni, scena jest krótka i nie jest przysłowiowym "pójściem na całość". To raczej "wisienka na torcie", która spaja całą historię i nadaje jej głębszego wymiaru. 

 


Typowy romans

Jak w każdym romansie tak i tu akcja toczy się określonym schematem. Panowie poznają się i zakochują, nie zdając sobie z tego sprawy. Następuje kryzys, w tym przypadku Chihiro niepewny co ma ze sobą i rodzącym się uczuciem zrobić, po prostu ucieka. Obaj nie potrafią zapomnieć i pogodzić się z sytuacją, a ostatecznie wracają do siebie. Tu również wkradają się lekkie kryzysy. Para nadal jest niepewna, nastolatek boi się, że staruszek się zmusza, ten kolei martwi się jak postępować z chłopakiem. Traktować go jak dziewczynę? Rozpieszczać go? Czy aby nie za mało okazuje, że mu na nim zależy?

 

Podsumowanie

Zakończenie jest lekkie, przeurocze i jednocześnie satysfakcjonujące. Nie miałam poczucia niedosytu, może jest to spowodowane ową sceną, choć nigdy w mandze nie przywiązywałam do nich wielkiej uwagi. Bohaterowie są przedstawieni w tak umiejętny sposób, że nie sposób ich nie polubić, przez co bardzo szybko się wciągnęłam.
Kreska wydaje się bardzo niechlujna, ale da się szybko do niej przyzwyczaić. Całość została wydana na przyjemnym w dotyku i grubym papierze i wraz z okładką stanowią porządny tomik mangi. Nie znalazłam błędów w tłumaczeniu, poza stroną gdzie tekst został przycięty przez sklejenie tomu. Bardzo miłym akcentem jest dedykacja od autorki (Ori Mita) na pierwszej stronie dla polskich czytelników. Czy polecam tę mangę? Jak najbardziej.
 

Tytuł: Yamada i chłopak
Autor: Ori Mita
Gatunek: Boys Love
Wydawnictwo: Dango
Cena okładkowa: 21,90 zł
Format: B6+
Ilość stron: 224
Premiera: Październik 2016
Manga polecana dla czytelników +18

Yamada i chłopak

Plusy

Urocza Historia

Świetnie przedstawieni bohaterowie

Dedykacja dla polskich czytelników od autorki

Minusy

Niechlujna kreska

Brak kontynuacji serii

8 10
Tagi Manga