1. Jujutsu Kaisen 0 to idealne wprowadzenie do serii

Jujutsu Kaisen jako ciekawa seria zyskała wierną rzeszę fanów na całym świecie. Warto zapytać dlaczego się tak stało? Bohaterowie, których da się lubić i nienawidzić? Setting, który przyciąga uwagę? Może zdecydowały powykręcane, pokraczne i groteskowe, ale wciąż groźne duchy, które dodawały serii kolorytu i wyrażały wizję artystów? Na szczęście przy Jujutsu Kaisen 0 nie musicie się nad tym zastanawiać.

Jujutsu Kaisen


To dlatego, że film Jujutsu Kaisen jest oparty na wątku Przeklętego Dziecka, który jest prologiem do całej historii – oznaczonym także jako rozdział 0. W związku z tym produkcja przygotowana przez studio Mappa przedstawi wam świat, bohaterów i pozwoli wczuć się w klimat egzorcystów, duchów, a także blasków i cieni, które wpłynęły na ważną postać serii anime, która jest protagonistą filmu kinowego – Yute Okkotsu.

 

2. Reżyser odniósł się z szacunkiem do materiału źródłowego

Jeśli przed seansem byliście już fanami serii Jujutsu Kaisen to z pewnością zobaczycie jak reżyser potraktował materiał bazowy. Film ściśle trzyma się wydarzeń z tomu #0. Arc przeklętego dziecka mógł być trudny do uplastycznienia, nie tylko z powodu tego, że samej treści jest niewiele, ale także ze względu na problematyczność wprowadzenia widza w realia anime. Studio MAPPA zrobiło to świetnie, a wydarzenia z wspomnianego wątku zostały przedstawione z pieczałowitością i troską o szczegóły.

Co więcej, Jujutsu Kaisen 0 jest filmem "na rozdrożu". Z jednej strony nigdy nie będzie tak pełny i bogaty jak seria anime, ale pociągnięto za wiele nitek, za które możemy złapać w głównej serii. Należy wśród takich wątków wymienić chociażby smaczki z historii bohaterów takich jak Yuta, czy Suguru, ale także większe zdarzenia jak np: problem korupcji w środowisku egzorcystów. Co więcej film nie zawiera ogromnych spoilerów, a raczej

3. Jujutsu Kaisen 0 to świetny film od strony warsztatowej

Wątki fabularne, przepiękna choreografia walki, czy smaczki związane z konkretnymi, lubianymi przez fanów postaciami są ważne. Jednak zarówno studiu Mappa jak i reżyserowi należy oddać, że nominacja „Best Anime Award” dla tego filmu nie wzięła się z Księżyca. W Jujutsu Kaisen 0 postawiono na jakość animacji i nawet proste sceny spaceru są piękne, nie wspominając już o duchach, których powykręcane i bolesne oblicza świetnie współgrają z artystyczną wizją całego filmu.

Jujutsu Kaisen obraz 2

Nie zawiódł także Hiroaki Tsutsumi i inni kompozytorzy, którzy pracowali nad ścieżką dźwiękową. To świetnie, że w pełnym metrażu skorzystano z usług osób pracujących dotychczas m..in przy głównej serii Jujutsu Kaisen. Dzięki temu mamy pewność, że artyści rozumieją serie i nie muszą jej poznawać na potrzeby filmu, przez co ścieżka dźwiękowa była spójna i tak dobrze dopasowana jak w Jujutsu Kaisen.

4. Zwiększasz szanse na kolejne premiery anime w polskich kinach

Japonia to ciężki rynek – zarówno od strony dystrybucji na potrzeby wewnętrzne jak i zewnętrzne. Dlatego też warto poświęcić chwilę swojego czasu i zrozumieć jak ważne jest w Polsce odwiedzanie seansów filmów anime. Wydawanie mang i dystrybucja anime w Polsce to ciężka i wyboista ścieżka, a zgoda na wydanie chociażby Jujutsu Kaisen 0 w Polsce to dopiero połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi przekonanie Japończyków, że było warto.

Dlatego też każda tego typu inicjatywa jest wnikliwie monitorowana już po premierze. Odbiór recenzencki, wyniki sprzedaży biletów i medialność premiery jest tak samo ważna jak zainteresowanie w social mediach, czy wasze zaangażowanie. Wiele poprzednich prób wprowadzenia na stałe anime do naszego kraju w formie premier kinowych zawodziło, ponieważ fanowie bardzo chcieli filmu, a potem nie kupowali na niego biletów i nie oglądali go w kinie. Trzeba pamiętać, że największe nawet starania dystrybutora są niczym jeśli nie zbiegną się z rzeczywistym zainteresowaniem widowni przekutym w decyzję o pójściu na seans.

 


Seansy filmu Jujutsu Kaisen 0 rozpoczną się 20 maja m.in. w sieci Multikino. Film dostępny jest w wersji z japońskim dubbingiem i polskimi napisami. Jeśli jeszcze nie zarezerwowaliście seansu, sprawdźcie, czy film jest grany w waszym mieście i pomóżcie filmom anime na stałe zagościć w polskich kinach.