Niedawno świat obiegła informacja o niespodziewanej śmierci Akiry Toriyamy. Autor mangi Dragon Ball, a tym samym prawdziwy idol milionów czytelników i widzów z całego świata, zmarł nagle w wieku 68 lat.

Choć większość z nas kojarzy Toriyamę głównie z przygodami Son Goku, ten japoński mangaka ma na swoim koncie także kilka innych interesujących projektów. Jesteście ciekawi, co jeszcze stworzył jego genialny umysł? Zatem zapraszamy do dalszej lektury.

Dr. Slump

dsv

 

Przed Dragon Ballem był Dr. Slump. To manga, którą Akira Toriyama tworzył w latach 1980 – 1984, czyli jeszcze przed historią o Saiyanach. To właśnie ten tytuł sprawił, że po raz pierwszy jego nazwisko otarło o światową sławę.

Ta przepełniona humorem komedia opowiada losy naukowca imieniem Senbei Norimaki, który stworzył niezwykłą robo-dziewczynkę. Aralka (w oryginale Arale) była swego znana również wśród polskiej widowni. Postać ta pojawiła się kilkukrotnie w innych projektach Akiry Toriyamy, nawet w Dragon Ballu. Animowana wersja, licząca aż 243 odcinki, gościła w japońskiej telewizji od 1981 do 1986 roku.

Cowa!

dvdv

 

To jedna z krótkich historii, które Toryama przygotował już po finale Dragon Balla. Tytuł ten obejmuje tylko jeden tom, a rozdziały ukazywały się od października 1997 roku do marca 1998 roku.

Tym razem Toriyama postanowił połączyć humor z odrobiną horroru. Niecodzienna grupka bohterów, w której skład wchodzą nawet wampir i duch, próbuje odnaleźć lekarstwo na chorobę trapiącą ich wioskę.

Sand Land

dvsv

 

To post-apokaliptyczne fantasy wydane w jednym tomie w 2000 roku. Tytuł ten zyskał sławę zwłaszcza w ostatnim czasie, bo w sierpniu 2023 roku do japońskich kin wszedł film anime bazującą na tej historii. Pod koniec marca 2024 roku rozpocznie się emisja serii anime Sand Land: The Series (za pośrednictwem Disney+) a gra wideo Sand Land zawita na PC i konsole już pod koniec kwietnia 2024 roku.

Akcja tej serii została osadzona w odległej przyszłości, kiedy cały świat pokryła pustynia. Zasoby wodne są kontrolowane przez okrutnego króla. Szeryf Rao poszukuje legendarnego jeziora. Prosi o pomoc władcę demonów, a ze wsparciem przychodzi mu książę piekieł, Beelzebub, oraz jego asystent, Thief. Ta trójka wyrusza na szaloną przygodę pełną niebezpiecznych wyzwań i wrogów.

Dragon Quest

dvsd

 

Idąc śladami Sand Land, przechodzimy do świata gamingu. Na przestrzeni ostatnich kilku dekad Akira Toriyama współpracował przy kilku znanych markach gier wideo. Najsłynniejsza pozycją jest tutaj stanowczo rozpoczęty w 1986 roku Dragon Quest. To popularny jRPG od firmy Square Enix, którego akcja toczy się w fanastycznej krainie.

Akira Toriyama odpowiadał za design postaci i potworów. Zawsze wydawało wam się, że Dragon Quest wygląda dziwnie znajomo? Już wiecie dlaczego.

Chrono Trigger

dv

 

To kolejny niezwykły jRPG z 1995 roku. Do dzisiaj tytuł ten znajduje się w sercach milionów graczy, a Akira Toriyama ponownie odpowiadał za design postaci i potworów.

Historia Chrono Trigger odbywa się w alternatywnej rzeczywistości na Ziemi. Bohaterowie gry mają w niej okazję do podróży w czasie, podczas których zdobywają sojuszników, ekwipunek lub informacje niezbędne do wykonania postawionych przed nimi zadań. Czasy, w których przychodzi działać postaciom, rozciągają się od 65 000 000 roku p.n.e., podczas narodzin cywilizacji, do 2300 roku w postapokaliptycznym świecie.

Blue Dragon

dvd

 

Pomijając zaangażowanie w prace nad licznymi grami ze świata Dragon Balla, Akira Toriyama pomógł przy powstaniu pewnej smoczej gry z 2006 roku. To projekt, w przy którym pracowali także kompozytor Nobuo Uematsu (seria Final Fantasy) i Hironobu Sakaguchi (twórca serii Final Fantasy). Co ciekawe, Blue Dragon to pierwsza gra wydana na konsolę Xbox 360, która wymagała aż trzech płyt.

To klasyczna opowieść o grupce bohaterów dążących do powstrzymania głównego antagonisty przed przejęciem władzy nad światem.

 

 

Akira Toriyama rozstał się z tym światem naprawdę niespodziewanie. Do końca życia pracował przy wielu projektach. Czuwał między innymi nad mangą Dragon Ball Super, którą dalej rysuje Toyotaro, oraz nad seriami anime Sand Land (marzec 2024) i Dragon Ball Daima (październik 2024).