Już dziś rozpoczyna się Weekend Japoński - jedno z największych wydarzeń przybliżających kulturę Japonii w Polsce. Na odwiedzających Centrum EXPO XXI w Warszawie czekają liczne atrakcje, prelekcje, pokazy i stoiska z oryginalnymi produktami. Impreza potrwa do niedzieli.

Na uczestników czeka moc atrakcji, pokazów, warsztatów i spotkań przybliżających różne aspekty kultury Japonii. Będzie to okazja do posłuchania ciekawych prelekcji, podziwiania pokazów sztuk walki, skosztowania japońskich przysmaków, a także zakupów oryginalnych produktów i rękodzieła.

Wśród zaproszonych gości specjalnych znajdują się:

• Piotr Milewski - dziennikarz, podróżnik i autor książek o Japonii, m.in. "Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji" 

• Maciej Płotkowiak - pasjonat i znawca historii samurajów, który poprowadzi pokazy ubierania samurajskich zbroi

• Seiko Harada - instruktorka gotowania, prezentująca dania tradycyjnej domowej kuchni japońskiej

• Urszula Mach-Bryson - japonistka i nauczycielka ceremonii parzenia herbaty 

Nie zabraknie także pokazów różnych japońskich sztuk walki - będzie można zobaczyć w akcji mistrzów kendo, judo, aikido i karate. Osoby zainteresowane modą i strojami z pewnością zwrócą uwagę na pokazy ubierania tradycyjnych kimon. Dla fanów kulinariów przygotowano live cooking show, podczas których poznamy tajniki przyrządzania japońskich potraw. Ciekawym akcentem będzie również występ grupy Taiko - zaprezentują grę na ogromnych japońskich bębnach.

Na Weekendzie Japońskim nie może zabraknąć także akcentów popkulturowych - fani mangi i anime znajdą coś dla siebie na stoiskach takich wystawców jak Yatta.pl czy Komikslandia. Pojawią się gadżety, komiksy, książki i wiele innych produktów związanych z japońską popkulturą.

Na miłośników rękodzieła i oryginalnych akcesoriów czeka m.in. stoisko Miko Cosplay Handmade z autorską biżuterią w uroczym stylu kawaii. Pasjonaci zapachów i aromatów powinni z kolei zajrzeć na stoisko Zenstyle, które zaoferuje japońskie kadzidła, woski zapachowe i akcesoria. Nie zabraknie także herbat, ceramiki, kimon czy kosmetyków prosto z Japonii - wszystko to będzie można znaleźć na licznych stoiskach wystawców.

Podczas wydarzenia będzie można również zaspokoić apetyt na japońskie smakołyki. Czekać będą stoiska z przekąskami takimi jak mochi, taiyaki czy popularne japońskie słodycze. Ponadto dostępne będą potrawy kuchni japońskiej, np. ramen, onigiri czy okonomiyaki. Amatorów japońskich napojów z pewnością zainteresuje z kolei matcha i herbaty na stoisku Moya Matcha.

Na Weekendzie Japońskim nie zabraknie też motoryzacyjnych akcentów - wszystko za sprawą marki Mazda, która zaprezentuje swoje samochody.

To oczywiście tylko część z atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy. Weekend Japoński zapowiada się na prawdziwe święto japońskiej kultury, kuchni i popkultury w Polsce. Wydarzenie startuje już dziś o godz. 9:00 i potrwa do niedzieli do godz. 18:00. Wstęp jest płatny - bilety można nabyć na miejscu oraz online.