Kto wyjdzie cało z morderczej walki o przetrwanie? Czy Piraci Słomianego Kapelusza, zamieszani w konflikt między armią gromowładnego a Shandianami, ujdą z życiem?

 

Otóż po trzech godzinach z osiemdziesięciu jeden wojowników przebywających na tej wyspie pozostanie pięciu!

 

 Eneru, „One Piece”, tom #29

 

Eneru, który obrał sobie za cel stanie się bogiem, ma go teraz w zasięgu wzroku. Żeby dokończyć swoje plany i dopełnić swoje proroctwo, zaczyna pozbywać się swoich kombatantów. Ci, którzy pozostali na „planszy” jego „gry” (włącznie z Luffym, który został połknięty żywcem przez węża), zostają wciągnięci w jeden wielki bój.

Tymczasem Nico Robin odnajduje położenie geograficzne miasta ze złota, acz tylko po to, by odkryć, że całe złoto zostało zebrane. Puzzle zaczynają układać się w całość. Okazuje się, że Eneru planuje zniszczyć każdego, kto rezyduje w niebie, udając się na błękitne morza na swojej arce zbudowanej ze złota. 

Pięciu ocalałych „graczy”, obecnie tego nieświadomych, żeby sprawdzić, który z nich zostanie wyeliminowany z „gry”, angażuje się w walkę z Eneru (szóstym „graczem”). Samozwańczy bóg Skypiei, dzięki swojej mocy władania piorunami, zmniejsza ilość „graczy” do oczekiwanych pięciu, po czym stwierdza, że żaden z nich nie jest godzien, aby wyruszyć razem z nim na błękitne morza...

 

„Oratorium”, czyli #29 tom mangi „One Piece”, to opowieść o marzeniach, odwadze, poświęceniu, przyjaźni i miłości. Główni bohaterowie, mimo że zmieniają się pod wpływem zdarzeń, nadal pokazują to co jest dla nich niezmienną i prawdziwą wartością, a tragedia, która wynika z konfliktu między armią samozwańczego boga Eneru a Shandianami, wpływa na losy wszystkich bohaterów. 

Jednak mimo głębokich myśli przewodnich zawartych w tej historii rysunkowej, #29 tom mangi „One Piece” nie jest pozbawiony żartu. Pod tym względem na uwagę zasługują bohaterowie pierwszoplanowi  Piraci Słomianego Kapelusza: Chopper, Luffy i Zoro.

Oczywiście, jak zwykle, zachwycające są pojedynki: Robin vs. Yama, Chopper vs. Ohm i przede wszystkim Zoro vs. Ohm. Przede wszystkim, bo mistrzowskie zdolności władania trzema katanami przez Zoro sprawiają, że tom ten na długo pozostaje w pamięci.

 

Na początku „Oratorium” znajduje się przedstawienie postaci, właściwie: członków Załogi Pirackiej Słomianego Kapelusza, Shandian (rdzennych mieszkańców Upper Yardu, a zarazem wojowników walczących o odzyskanie swojej ojczyzny) oraz armii boga, w której skład wchodzą: bóg Skypiei Eneru, dowódca boskich oddziałów Skypiei Yama, jak również najwyżsi kapłani Skypiei: mistrz próby kul Satori, mistrz próby nici Shura, mistrz próby bagien Gedatsu i mistrz próby żelaza Ohm. Tam także znajduje się wizerunek pirata Rudowłosego Shanksa, który wzbudza podziw w Luffym. Czytelnicy, oprócz zapoznania się z postaciami występującymi w opisywanym tomie, mają też możliwość zaznajomienia się ze streszczeniami fabuły: dotychczasowej podróży morskiej Piratów Słomianego Kapelusza, aktu pt. „Skypiea” oraz poprzedniego tomu z krótkim, aczkolwiek zachęcającym wprowadzeniem do następnego, a zarazem omawianego woluminu.

 

#29 tom mangi „One Piece” obejmuje rozdziały od 265 do 275. Każdy z 11 rozdziałów posiada jedną stronę otwierającą, na której znajduje się jego: numer, tytuł, a także ilustracja. Począwszy od rozdziału 265, a skończywszy na rozdziale 275, za wyjątkiem rozdziałów: 269 oraz 272-275, jest to ilustracja jednego z głównych bohaterów mangi oddającego się relaksowi. Dla przykładu: rozdział 275, „Robin vs. Yama”, rozpoczyna się rysunkiem odpoczywającego i przeczekującego niekorzystną pogodę w lesie Zoro. Temu towarzyszy walabia, która wyciąga w jego stronę „pomocną łapkę”. Torbacz ten bowiem z serdecznym uśmiechem na pyszczku wręcza jemu dużych rozmiarów liść, mogący posłużyć jemu jako parasolka i uchronić go przed obfitymi opadami deszczu. Okazana szermierzowi przez zwierzę pomoc wprawia go w zdumienie. Inne strony otwierające rozpoczynają się rysunkami pozostałych członków załogi pirackiej Słomianego Kapelusza: Choppera, Luffy’ego, Robin i Sanji’ego. Na stronie otwierającej rozdziału 272 znajduje się ilustracja będąca 6-tą częścią „Krótkich historii pobocznych” pt. „Łapać darmozjada”, natomiast na stronach otwierających rozdziałów 273 i 275  ilustracje stanowiące 2-gi i 3-ci odcinek „Ace’a śledztwa w sprawie Czarnobrodego”, odpowiednio pod takimi tytułami, jak: „Darmozjad, bo zjadł i nie zapłacił” oraz „Zasięganie języka”. Strony otwierające rozdziałów 269 i 274 to 2-stronne ilustracje. Pierwsza z nich przedstawia Piratów Słomianego Kapelusza w japońskim parku, zaś druga - rywalizację między Luffym jadącym na rowerze a Chopperem, Sanjim, Usoppem i Zoro zaprzęgającymi powóz konny.

 

W trakcie lektury „Oratorium” czytelnicy mają możliwość kilkakrotnego wstąpienia do SBS-u (S hitsumon o B Oshu S uru), czyli „Kącika pytań do autora”, w którym kreator świata „One Piece”, Eiichiro Oda, odpowiada na zadane mu pytania. Na łamach #29 tomu tworzonej przez siebie mangi informuje on swoich fanów o  wystawianym co roku w trakcie imprezy spod znaku Jump Festa  musicalu, w którym aktorzy wcielają się w role Piratów Słomianego Kapelusza. Co więcej, objaśnia swoim odbiorcom, że oficerowie w stopniu pułkownika, którzy służą w kwaterze głównej marynarki wojennej, są silniejsi od tych z baz. Dodatkowo, śpiewa opening z japońskiego serialu telewizyjnego pt. „Kita no Kuni Kara”. Mało tego, traktuje o zjawiskach powodowanych przez zanieczyszczenia powietrza. Wyjaśnia również pochodzenie imienia Ohma. Wspomina także o słowach Vivi, które wywołały łzy wzruszenia zarówno u obywateli Alabasty, jak i u niego. Przyznaje też, że lubił oglądać „Kamen Rider”. I choć dba o swoich czytelników, dając im to czego chcą, to jednak, z całą pewnością, nie zaspokaja ich ciekawości, udzielając  bądź co bądź nieoczekiwanej  odpowiedzi na pytanie: „Który z bohaterów, Sanji czy Zoro, wyszedłby zwycięsko z pojedynku, gdyby walczyli ze sobą na poważnie?”.

 

Tuż przed lekturą ostatniego rozdziału pt. „Boska komedia”, czytelnicy mają okazję wstąpienia do Manga&Go, czyli „Kącika specjalnego” sponsorowanego przez firmę Oda&Gamble, w którym Oda przedstawia używane przez siebie przybory do rysowania mangi.

Z kolei na końcu „Oratorium” odbiorcy standardowo mogą poznać ciekawostki z tłumaczeniowego świata #29 tomu mangi „One Piece”, pozyskać informacje na temat przekładu nowych nazw owoców i technik, przeczytać „Kilka słów od tłumacza”.

 

Drukarnia Kadruk S. C. zadbała o czysty i wyrazisty oraz estetyczny i staranny druk. Nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Tłumaczenie tekstu jest co najmniej dobre, natomiast jego korekta już niekoniecznie. Podobnie jak w przypadku tomu #30, tak i tutaj wzrokowi nie umyka nieprawidłowy zapis cudzysłowu (Zamiast polskiego cudzysłowu („”), jest tu stosowany amerykański ("")), w który ujęte są kolejne odcinki opowiadania obrazkowego pt. „Ace’a śledztwo w sprawie Czarnobrodego” i... nie tylko. Nie tylko dlatego, bo występuje on także w wypowiedziach postaci. Wzrok przykuwają też: notorycznie powtarzająca się spacja między ostatnimi wyrazami w zdaniach a znakami interpunkcyjnymi lub ich ciągiem (przy czym zakładam, że jest to błąd edytora, a nie korektora) oraz kolejność znaków interpunkcyjnych wtedy, gdy czytelnik ma do czynienia z wypowiedziami o charakterze pytania, któremu dość często towarzyszą emocje tj. np. strach czy zdziwienie, zawsze przed pytajnikiem występuje wykrzyknik, a co za tym idzie bohater najpierw intonuje znak wykrzyknienia, a dopiero później znak zapytania. Nie ukrywam, że jest to dosyć irytujące, bo on nie pyta, a krzyczy... Co do edycji tekstu, ta też nie spełnia moich oczekiwań. Tak samo jak w tomie #30, pojedyncze litery nie są przenoszone do następnej linii, a wypowiedzi postaci są czasami rozpoczynane od spójników. 

 

„Oratorium”, czyli #29 tom mangi „One Piece”, to opowieść o młodzieży i dla młodzieży. Polecam je nie tylko młodym czytelnikom, ale także... dorosłym miłośnikom sztuk walki!

 

Autor: Eiichiro Oda
Tytuł: „One Piece”
Nr tomu: 29
Tytuł tomu: „Oratorium”
Japoński wydawca: Shueisha
Polski wydawca: Japonica Polonica Fantastica (JPF)

Recenzja #29 tomu mangi One Piece

Plusy

ciekawe pojedynki

obecność motywów: poświęcenia, przyjaźni, miłości, walki dobra ze złem, władzy

obecność komizmów: postaci i sytuacyjnego

Minusy

edycja dialogów postaci

korekta dialogów postaci

nie w pełni czytelny krój czcionki

75 10