Studio Ufotable odpowiada za jedną z najlepszych animacji na rynku. To właśnie im zawdzięczamy takie graficzne perły jak Fate/stay night: Unlimited Blade Works, czy Kimetsu no Yaiba. Niestety, wygląda na to, że budżet z jakiego korzystało studio nie pochodził w pełni z legalnego źródła.

Jak podaje serwis The Mainichi Shimbunszef Ufotable, Hikaru Kondo, miał dopuścić się oszustwa podatkowego na kwotę 139 mln jenów (ok. 5,08 mln zł). Według źródła, Kondo przechowywał, we własnym domu, 30% dochodów z tematycznych restauracji sygnowanych logiem Ufotable. Pieniądze te miały potem zostać fałszywie zaksięgowane w zestawieniu za 2015, 2017 i 2018 rok. W dalszej części raportu czytamy, że Ufotable korzystało z "ukrytych" pieniędzy, aby finansować swoje projekty.

Warto zaznaczyć, że Hikaru Kondo uregulował już należytą kwotę. 

vsdv

Co ciekawe, w kwietniu 2019 roku magazyn Weekly Bunshun Digital podał, że roczne zestawienie podatkowe studia wyniosło 400 mln jenów. W tym samym artykule mogliśmy przeczytać, że pojawiły się doniesienia, z których wynikało, iż Ufotable zdefraudowało część funduszy zebranych z akcji charytatywnych na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi (Tōhoku w 2011 roku). Przedstawiciele Tokyo Regional Taxation Bureau przeszukali wówczas księgowość studia, ale nie zostało znalezione żadne naruszenie.

Na obecny moment nie wiadomo, jak sprawa oszustwa podatkowego wpłynie na przyszłą działalność studia, zwłaszcza, że należyta kwota została już uregulowana. Przypominamy, że w październiku tego roku do japońskich kin wejdzie film anime Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-hen.

bdfb