Projekt filmu dokumentalnego powstał jeszcze w 2013 roku i dzięki serwisowi kickstarter panowie z OnepiecePodcast byli w stanie go zrealizować w zeszłe lato. Poniżej znajduje się nagranie tego prawie 2-godzinnego filmu, do którego obejrzenia bardzo zachęcamy.
LINK: KLIKNIJ
Jest on nagrany w języku angielskim, więc postanowiłem go nieco streścić dla osób, które nie radzą sobie za dobrze z mową "wyspiarzy".
Mark i Greg za pieniądze zgromadzone na kickstarterze odwiedzają Japonię. Ich pierwszym celem jest Mugiwara Store, jest to ogromny sklep poświęcony tylko serii One Piece. Został otwarty 26 września 2012 roku na chwilę przed premierą filmu kinowego One Piece Film Z.
Kolejnym przystankiem jest J-World. Istniejący od 2011 roku kompleks poświęcony wszystkim seriom publikowanym w magazynie Weekly Shonen Jump - w tym również One Piece. Poza sklepami oferuje różnego rodzaju atrakcje.
Na zdjęciu powyżej znajduje się menu restauracji z J-World, gdzie ceny są podane w berry (waluta z One Piece), oczywiście dostępny jest tez przelicznik na jeny.
Duże wrażenie robi również park studia Uniwersal. Można tam znaleźć nie tylko budynki poświęcone serii o piratach (restauracja Baratie, gdzie można bardzo smacznie zjeść), ale również odgrywane są przedstawienia z aktorami przebranymi za znane fanom postacie.
...Nie zabrakło oczywiście baru All-blue!
Wybiła jednak 48. minuta filmu i pora na najciekawszy fragment dokumentu - wizyta w rodzinnym miasteczku Eiichiro Ody.
Panowie z OnepiecePodcast odwiedzili szkołę podstawową, do której uczęszczał autor, następnie skierowali się do gimnazjum, kończąc na szkole średniej. Przeprowadzili wywiady z ludźmi, którzy osobiście uczyli Odę.
Oczywiście wszyscy uczniowie w/w szkół wiedzą, iż Eiichiro uczęszczał tam przed nimi, choć żadna z placówek oficjalnie tego nie ogłaszała.
Osobiście najbardziej rozbawił mnie fragment, gdy pan Shuichi Morinaga, były domowy nauczyciel Ody, wspomniał o tym jak jego dawny podopieczny w wieku 17 lat wygrał nagrodę Tezuka.
Eiichiro był pilnym uczniem, uczęszczał nawet do specjalnej klasy przeznaczonej dla lepszych uczniów (możecie kojarzyć z jakichś anime), dlatego pana Shuichiego pewnego dnia bardzo zaskoczył fakt, że Oda zadeklarował, iż następnego dnia będzie chory i nie będzie w stanie przyjść do szkoły. Okazało się, że potajemnie przez całe lato rysował historie do tomiku Wanted! (zawierał on między innymi pilotażowy rozdział One Piece), którym wygrał następnie nagrodę Tezuka i musiał po nią pojechać do stolicy. Jak wspomina pan Morinaga, od zawsze wiedział, że chłopak potrafił nieźle rysować, jednak doradzał mu zostanie architektem, gdyż "z mangi nie będzie w stanie wyżyć" - hehe.
Szkolne wywiady to jedna z ciekawszych części tego filmu dokumentalnego. Ale śmiałkowie odwiedzili jeszcze jedno miejsce, które z pewnością przyciągnie waszą uwagę - prawdziwą restaurację Baratie. Tak dokładnie, młody Oda pracował tam "na zmywaku" w czasach szkolnych. Nie jest to taki lokal jak w parku studia Universal, a prawdziwe miejsce istniejące od wielu lat.
Pan Minoru choć nie jest zaznajomiony z mangą to wie kim jest Sanji, gdyż, jak sam twierdzi, każdy odwiedzający lokal od razu kojarzy go z tą postacią.
Kolejny przystanek to studio produkujące anime One Piece, czyli Toei Animation. Jednak skupmy się na czymś istotniejszym, czyli ostatnim punkcie wizyty, a mianowicie - wydawnictwie Shueisha.
Greg przeprowadził wywiad, z ówczesnym redaktorem mangi One Piece, Takeru Isaka. W momencie, gdy udostępniony został ten film dokumentalny pan Takeru pracował już nad innym projektem. Redagował rozdziały 608 - 752.
Jak możecie zauważyć na zdjęciu powyżej, pan Isaka jest bardzo młody, sam stwierdził, że w pierwszych dniach pracy z Odą zastanawiał się, czy wypada mu wprowadzać jakieś sugestie... w końcu pracuje z autorem One Piece!
To by było na tyle, mam nadzieję, że film dokumentalny podobał się Wam tak samo jak i mi. Dodam tylko jeszcze, że zazdroszczę Gregowi, gdyż w grudniu 2013 osobiście mógł poznać Eiichiro Odę... widzicie ten uśmiech na zdjęciu poniżej? On wyraża wszystko.