Witajcie!

Ostatnio coraz częściej pojawiają się wichury. Może to czarownice i ich miotły mają z tym coś z tym wspólnego? Październik to miesiąc Halloween, a w naszej kulturze Dziadów. Pierwszą rzeczą, która nasuwa się na myśl, gdy pojawia się temat Halloween, są albo kiczowate, amerykańskie ozdoby w kształcie nietoperzy i dynie, albo horrory! I to właśnie nimi zajmiemy się w dzisiejszym Gatunku Miesiąca! Nie ukrywam, że horrorów unikam jak ognia, więc napisanie tego artykułu było dla mnie nie lada wyzwaniem. Zobaczcie, co z tego wyszło!

~Varmy

 

Czym tak właściwie jest horror?

Większości z nas horror kojarzy się z wypruwaniem wnętrzności, krwią, lub groźną melodią i wyskakiwaniem czegoś wprost na twarz. Celem takiego dzieła jest wywołanie u widza niepokoju, szoku, strachu, niektórzy mogą poczuć obrzydzenie. Horror może rozgrywać się w świecie fantastycznym, pojawiają się zjawiska nadprzyrodzone, lecz także zobaczymy tutaj realne zagrożenie, np. morderstwo czy gwałt. Pamiętajmy, że to, co dla nas może wydawać się nudne czy śmieszne, dla innej osoby może być powodem do strachu!

 

Jeśli zaś chodzi o Halloween...

Jest to zwyczaj, który najlepiej przyjął się w kulturze amerykańskiej. Wiąże się z nim ogrom zwyczajów, a do najpopularniejszych należą zabawy w przebieranie oraz wędrowanie od domu do domu z hasłem "cukierek albo psikus" oraz wycinanie groźnych twarzy w dyniach. Oczywiście nie brakuje wróżbiarstwa i przeróżnych gier i zabaw.

 

Jeśli już wiemy, o co chodzi, to zapraszam do zapoznania się z pięcioma propozycjami horrorów- idealnych na mroczny wieczór!

 

1. Shiki- tajemnica, nadprzyrodzone, gore

W małym miasteczku rozprzestrzenia się tajemnicza fala zgonów. Denaci charakteryzują się objawami anemii i każdy z nich miał kontakt z rodziną, która wprowadziła się do nowo wybudowanego domu na wzgórzu. Lekarz, który bada owe przypadki, przyjmuje za punkt honoru odkrycie prawdy. Problem pojawia się w momencie, kiedy dochodzą do słuchy, że zmarłe osoby są widywane na ulicach miasteczka... Shiki wyróżnia się dość powolnym rozwojem fabuły. Postaci są przedstawione w sposób ciekawy, różnorodny i jest ich naprawdę sporo. Autorka Shiki wzorowała się na twórczości Stephena Kinga, dlatego być może fani jego twórczości zaciekawią się tym tytułem!

 

2. Corpse Party- dramat, psychologiczne, gore

Grupa uczniów opowiada sobie straszne historie, a następnie odprawiają rytuał, który miał na celu sprawić, że na zawsze pozostaną przyjaciółmi. Nagłe trzęsienie ziemi przenosi naszych bohaterów do innego wymiaru, gdzie muszą walczyć o swoje życie. Cóż, różnorodne formy odbierania życia drugiej osobie zdecydowanie zasługują na podziw. Jeśli myśleliście, że niektórymi przedmiotami nie da się kogoś zabić- da się. Fani latających flaków, krwi i ogólnego gore będą zachwyceni!

 

 

3. Higurashi No Naku Koro Ni- dramat, loli, gore

Grupka przyjaciół, urocza grafika i historia o przeniesionym chłopcu? To na pewno opowieść o zdobywaniu serca pięknej dziewczyny i spełnianiu marzeń. Problem zaczyna się w momencie, kiedy jedna (lub kilka) osoba z owego zgromadzenia okaże się zabójcą. A jej celem padają ci, którzy do tej pory byli przyjaciółmi... Gdy Zapłaczą Cykady to kilkanaście historii o różnych zabójstwach wykonywanych przez dzieci. W każdej z nich strony się zmieniają i to dotychczasowy zabójca staje się ofiarą. Niecodzienne sposoby egzekucji, krew, cierpienie, obłęd, tortury- fani horrorów będą zachwyceni! Dodatkowym atutem owej serii jest ogromna liczba epizodów oraz wydanych mang i light novelek.

 

4. Elfen Lied- dramat, ecchi, supermoce, gore

Gdy główny bohater Elfen Lied przechadzał się wraz z kuzynką po plaży, nie mogła umknąć jego uwadze piękna dziewoja, która niczym Afrodyta wyłoniła się z morskiej piany. Jej urocza osobowość sprawiła, że przygarnął ją pod swój dach, nakarmił, ubrał i stał się jej obiektem westchnień. Brzmi jak fabuła romansu, prawda? Jednak nasza znaleziona bohaterka to rodzaj mutanta, który posiada rogi oraz możliwość wytworzenia potężnych niewidzialnych rąk, mogących rozgnieść przeciwnika. Uciekła ona z więzienia i straciła pamięć, jednak jej oprawcy wysłali za nią równie piękne, różowowłose, rogate dziewczyny. Wraz z ich przybyciem do miasteczka, rozpoczyna się rzeź. 

 

5. Another- szkolne, thriller, tajemnica

Klasa 3-3 jest przeklęta. Zarówno rodziny uczniów jak i oni sami mogą zginąć w makabrycznych wypadkach, jeśli nie zostanie zastosowany pewien tajemniczy zabieg. Gdy główny bohater spotyka w szpitalu ciemnowłosą Mei nie wie, czy jest ona duchem, czy człowiekiem. Sam chłopak nie spodziewa się, że jego poczynania sprowadzą nad całą klasę widmo śmierci. Another to ciekawa propozycja dla osób, które nie szukają typowego horroru z litrami krwi i fruwającymi kończynami. Tajemnica, zagadka oraz wymyślne sposoby śmierci to elementy, które świetnie charakteryzują to anime!

 

 

Inne propozycje to:

Hellsing

 

Yami Shibai

 

Ghost Hunt

 

 

To tyle na dzisiaj! Spokojnego Halloween, obyście wrócili cali i zdrowi! 

 


 

Podobają Ci się moje wpisy? Chcesz zaproponować temat na artykuł? Ciekawi Cię pewien gatunek i chętnie byś o nim przeczytał?

Zajrzyj na stronę autorki na Facebooku!

 

 

Tekst autorstwa: Ewy "Varmy" Ciepiel

Tagi Anime