Oiran, czyli oira no tokoro no nēsan (pl. moja starsza siostra), składa się z dwóch znaków kanji: kwiat i pierwszy co tłumaczy się na "rozwiany kwiat wiśni". Była uważana za prostytutkę typu yujo. Jednak od zwykłych prostytutek odróżnia je fakt, że były artystkami rozrywkowymi, przez co często stawała się celebrytką poza dzielnicami rozkoszy.
Oiran pojawiły się w epoce Edo (1600 - 1868). Stało się to, gdy wprowadzono restrykcje dotyczące domów publicznych. Nie mogły one pojawiać się w pobliżu centrum miast, więc tworzono osobne dzielnice. W Kioto była to Shimabara, w Osace Shinmachi i w Edo (dzisiejsze Tokio) Yoshiwara. Dzielnice te stały się duże, wyposażone we wszystko co potrzebne oraz oferowały wszystkie rodzaje rozrywki. 
Oiran różnicowano z uwagi na ich urodę, charakter, wykształcenie i zdolności artystyczne. By stać się Oiran, kobieta musiała być wykształcona, znać się na  chadō – japońskiej ceremonii picia herbaty, na ikebana - japońskiej sztuce układania kwiatów i na kaligrafii. Poza tym była utalentowana w wielu dziedzinach i przede wszystkim w sztuce miłosnej. Do pojawienia się gejsz, to właśnie Oiran wyznaczały trendy w ubiorze i były ekspertkami stylu. Choć same wybierały wzory i kolory na kimonach, które im się po prostu spodobały. 

Podstawową różnicą w wyglądzie, między oiran i gejszą było wiązanie pasa obi. Te pierwsze wiązały pas z przodu, by szybciej zdjąć, a później go nałożyć. Oiran, choć wysoka rangą nadal pozostawała prostytutką. Za to Gejsza nie oferowała usług seksualnych i była człowiekiem sztuki. 
Pojawienie się gejsz ostatecznie zakończyło erę Oiran.

Wygląd:

Oiran nie bez powodów nazywane są kolorowymi kwiatami. Na głowach miały mnóstwo ozdób, a kimono zachwycały wzorami i kolorystyką. Najlepiej ukażą to zdjęcia.

Oiran dochu

Dochu

Czyli ceremonialny pochód. Wszystkie zdjęcia powyżej przedstawiają Oiran podczas dochu. Na youtube można znaleźć naprawdę wiele filmów przedstawiających właśnie ten przemarsz. Świetnie ukazane jest tez to w filmie "Sakuran". Oto kilka filmów przedstawiających dochu

Podsumowując

Choć Oiran istnieją do dziś, ze swych zajęć usunęli praktyki seksualne. Jest to nie dozwolone przez prawo. Ich istnienie ma na celu podtrzymanie tradycji. Na koniec zachęcam do obejrzenia dochu przedstawionego w filmie "Sakuran", gdzie główna role grała Anna Tsuchiya.

 

Tagi Świat