Cosplay (costume play) polega na przebraniu się w postacie z książek, gier, filmów czy z m&a. Celem jest jak największe upodobnienie się do postaci. Jest to zabawa, hobby, ale też ciężka praca. Zrobienie stroju nie jednokrotnie wymaga od nas dużej ilości czasu, pieniędzy i przede wszystkim cierpliwości. Jednakowoż entuzjatów tej nietypowej pasji znajdziemy w każdym kraju. 

Zjawisko fascynacji cosplayem można obserwować od kilku lat, ale dopiero od nie dawna cosplay stał się niesamowitą atrakcją. Stał się widowiskiem podziwianym przez zwykłego człowieka jak i pasjonata. Docenia się kunszt i ilosć pracy włożonej w strój. Można też mówić o pewnym trendzie, a mianowicie zbroje. W ostatnich miesiącach designy z elemantami zbroi cieszą się popularnością.


Robienie zbroi, a szycie?

Porównywanie obu czynności jest niezwykle trudne. Zarówno szycie, jak i klejenie poszczególnych elementów jest ciężka pracą. Przy obu "dziedzinach" musimy doskonale znać materiał z jakiego wykonujemy elementy, jak i potrzebujemy form, szablonów. W szyciu pomaga nam niezwykle Burda , a w robieniu zbroi tutoriale wykonane przez innych cosplayerów. Ważne jest, by doceniać zarówno zbroje jak i uszyte kostiumy. Przy obu był wielki wysiłek. :)


Cosplay na świecie

Można wymienić naprawdę wiele dobrych cosplayerów z zagranicy, ponieważ i tam twórczość rozwija się prężnie. Zdecydowanie najlepszymi cosplayerkami są: Yaya Han i Kamui Cosplay. Yaya Han zamieszkuję Amerykę, chociaz można ją również spotkac na europejskich konwentach, na które jest zapraszana. Ona jest zdecydowaną mistrzynia szytych kostiumów. Natomiast Kamui przebywa w bliskim sąsuiedztwie, bo w Niemczech. Jej zbroje, bronie zachwycają kolorami, cieniowaniem czy formą. Kamui na swoim koncie posiada książki, które opisują jak zrobić zbroję z worbli i wonderflex, jak ją pomalować oraz jak stworzyć rekwizyty z pianki. Obie panie są inspiracją dla nie jednego cosplayera i kimś w rodzaju guru. Jednym ze strojów Yayi Han jest Heartseeker Ashe. Tutaj podziwiamy pięknie uszyty strój przez Yaye i łuk wykonany przez Kamui.

Osobiście do tej listy dodałabym kilku cosplayerów: Lightning Cosplay z Niemiec, Tasha Cosplay, Missyeru czy Okageo Cosplay and Photography.

Kamui Cosplay i Yaya HanLightning Cosplay
Od lewej: Kamui Cosplay, Yaya Han (jako wspomniana Heartseeker Ashe) oraz Lightning Cosplay.

Cosplay w Polsce

Nie możemy zapomnieć o naszych rodowitych cosplayerkach. Tutaj z wielką radością wymienię  Shappi Workshop, która zdobyła Mistrzostwo Europy ECG 2013. Z niezwykłą radością również czytam o jej wyjazdach na zagraniczne konwenty. Warto wspomnieć, że Shappi została zaproszona do porannego programu Pytanie na Śniadanie . Jestem pod wrażeniem jej prac i śmiało mogę stwierdzić, że to co robi jest bardzo inspirujące i przekonujące do cosplayowania. Kolejną świetną polską cosplayerką jest Issabel Cosplay & other, która miałam pzyjemność zobaczyć na dwóch Pyrkonach. W rzeczywistości jej prace wyglądaja jeszcze bardziej niesamowicie niż na genialnych zdjęciach. Również chcę tutaj umieścić Kairi in COSPLAYland, którą z wielką chęcią umieściłabym na sczycie najlepszych poslkich cosplayerek. Oczywiście to nie wszystkie osoby, które swoja pracą motywują czy inspirują innych zaciekawionych tym nietypowym hobby. Gdybym miała wymienic wiecej wspaniałych cosplayerów z Polski, na tej liście znalazłyby się: Ahu's Coslake, Margaret Cosplay & art (której gratuluję świetnego występu na Niuconowym konkursie cosplay), Namidanobaka oraz Drop Fucking Gorgeous (którym również gratuluje świetnego występu na Niuconie oraz wygrania nagrody głównej).

Shappi jako Battleborn KayleIssabel jako EliseKairi jako Saber
Od lewej: Shappi Workshop, Issabel Cosplay & other oraz Kairi in COSPLAYland.

A na sam koniec...

Oto filmik wykonany przez Kamui Cosplay podczas robienia Dark Valkyrie Diany. Delektujcie się jej umięjętnościami. ;)

Tagi Polska