Czytelnia

Od wieków ludzie snuli historie służące im jako wyjaśnienie pewnych faktów, których umysł człowieka nie mógł pojąć. Powstanie świata z chaosu, droga bogów, czy opowieści o świętym drzewie od tysięcy lat utrzymywały się w różnych kulturach na całym świecie, będąc źródłem inspiracji artystycznej po dzień dzisiejszy. Mitologii nie zabrakło także w anime, gdzie występuje ona naprawdę często.

 

Ten artykuł jednak poświęcony będzie serii „Sword Art Online II”, czyli kontynuacji popularnego „SAO”. Dokładniej, skupimy się na drugim wątku tego sezonu, jakim jest „Calibur Arc”, który rozpoczął się 18 października. Jak pewnie już zauważyliście, prawie w całości został on stworzony na podstawie obszernej mitologii nordyckiej. Czyżby autor „SAO” był fanem legend z krajów skandynawskich? Poniżej postaram się przybliżyć Wam wcześniej wspomnianą mitologię krajów północno-germańskich. Jeśli jednak nie widziałeś/aś jeszcze najnowszych odcinków lub w ogóle nie oglądałeś/aś „Sword Art Online II”, lepiej nie przechodź do dalszej części tego artykułu. Zawiera on wiele spoilerów z anime.

 

 

 

Wraz z ukończeniem tytułowej gry „Sword Art Online” w pierwszym sezonie, Kirito oraz jego przyjaciele rozpoczynają swoje przygody w ALfheim Online — kolejnej grze VRMMORPG. Gra oferuje wiele ras wróżek, których celem było jak najszybsze dotarcie na szczyt Drzewa Świata w celu spotkania Króla Wróżek Oberona.

 

 

Jak się okazuje, wyżej wymienione zostały już dwa elementy, żywcem wyjęte z mitologii nordyckiej. Álfheim w języku staronordyjskim oznacza dosłownie „Domostwo Alfów. Jest to kraina położona pomiędzy ziemią a niebem, którą zamieszkują Alfy

 

 

Kolejnym elementem jest Drzewo Świata znane w mitologii nordyckiej jako Yggdrasil — gigantyczne drzewo (prawdopodobnie jesion), na którym znajdowały się różne krainy, m.in.: Asgard, Midgard, Utgard i Hel.

 

    

Drzewo Świata w ALfheim Online oraz w mitologii nordyskiej

Na początku wątku „Calibur Arc” w drugim sezonie „SAO”, Kirito i jego towarzysze udają się na misję do krainy Jötunheimr, aby zdobyć miecz Excalibur. Na miejscu spotykają Urd - NPC znacznie różniącą się od innych. Przedstawia się ona jako Królowa Jeziora.

 

Tym razem, oprócz mitologii nordyckiej, autor zaczerpnął także legend arturiańskich. Jötunheimr to jeden z dziewięciu światów, znajdujący się pod korzeniem Drzewa Świata. Uniwersum to odznacza się panującym tam chłodem, jak i jego specyficznymi mieszkańcami — olbrzymami. Kolejnym zaczerpniętym z tychże legend wątkiem jest Excalibur — legendarny miecz, którego właścicielem był Król Artur, po tym, jak otrzymał go od Pani Jeziora (może Urd?). Czyżby Kirito miał zostać odpowiednikiem Króla Artura w „SAO”?                            

 

 

 

Urd wspomina także o Niflheim — krainie mrozu, która znajduje się obok Jötunheimr. Królowa Jeziora opowiada historię tych krain. Do królestwa Jötunheimr wkradł się król Niflheimu, olbrzym Thrym. Cisnąwszy Excaliburem - „mieczem przecinającym nawet stal” - w jezioro Urd, przeciął najgrubszy korzeń Drzewa Świata. Od tego czasu królestwo Jötunheimr pogrążyło się w chłodzie i ciemności.

 

Widzimy tu więc kolejne elementy mitologii krajów północno-germańskich. Thrym to olbrzym znany z kradzieży Mjöllnir, jednemu z najważniejszych bogów — Thorowi. W zamian za oddanie jego bojowego młota olbrzym zażądał Frei za żonę, ale o tym już za chwilę.

 

 

 

Kirito wraz z drużyną godzą się wykonać zadanie zabicia Thryma oraz zdobycia Excalibura. Gdy dolatują do lodowego zamku (Trymheimu) po drodze spotykają kolejną niezależną postać - Freję. Po uwolnieniu jej z lodowego więzienia udają się do głównego bossa - Thryma.

 

 

 

Freja to piękna nordycka bogini miłości. Uważana była za bóstwo wegetacji, miłości, płodności i magii. To właśnie jej poświęcono najwięcej mitów, a jej kult utrzymywał się do XIII wieku. Istnieje mit o tym, jak Thor przebiera się za Freję udając się do Thryma. Następnie, zgodnie z tradycją, aby zapieczętować akt małżeństwa, Mjöllnir ułożono na łonie małżonki. Thor złapał za młot i zamordował Thryma. Czyżby dalsze odcinki „Sword Art Online II” miały być zaczerpnięte właśnie z tego mitu? Możliwe także, iż autor podmieni bojowy młot Thora - Mjöllnir na Excalibur, aby ten bardziej pasował do głównego bohatera - Kirito.

 

 

 

O ile fabuła tego wątku się nie zmieni, łatwo przewidzieć jego zakończenie. Czy Kirito i jego drużyna zdobędą Excalibur, ratując przy tym królestwo Jötunheimr? Dowiemy się tego już niedługo.

 

Jeśli już wcześniej spotkaliście się z mitologią w anime, podzielcie się tym w komentarzach!