W lipcu tego roku do japońskich kin wszedł film animowany Chłopiec i czapla (Kimitachi wa Dou Ikiru ka/The Boy and the Heron), za którego reżyserię odpowiada legendarny Hayao Miyazaki (Spirited Away, Mój sąsiad Totoro, Księżniczka Mononoke).

Produkcja ta posiadała bardzo oryginalny marketing. Nawet do dnia premiery nie pojawiły się żadne zdjęcia, ani zwiastun z tej animacji. Teraz jednak zbliżają się seanse międzynarodowe, więc nareszcie pojawiła się pierwsza zapowiedź.

 

 

Legendarny zdobywca Oscara Hayao Miyazaki, współzałożyciel słynnego japońskiego Studia Ghibli, twórca takich anime jak Spirited Away: W krainie Bogów, Księżniczka Mononoke czy Mój sąsiad Totoro po 10 latach powraca z filmem Chłopiec i czapla – wyczekiwaną przez widzów na całym świecie, zaraz po premierze okrzykniętą arcydziełem, przejmującą i ponadczasową opowieścią o dorastaniu, stracie i miłości.

Podczas II wojny światowej i bombardowania Tokio jedenastoletni Mahito Maki traci matkę. Ojciec chłopca żeni się niebawem z Natsuko, młodszą siostrą swojej zmarłej żony i przenosi się z rodziną do domu na wsi. Przygnębiony Mahito, pełen niepokoju w związku z nową sytuacją, niechętnie zaczyna odkrywać okolicę. Tak poznaje tajemniczą, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą i trafia na opuszczoną wieżę w pobliskim lesie, do której wejście rozpoczyna ciąg zaskakujących i cudownych wydarzeń.

Chłopiec i czapla, z autobiograficznymi wątkami z młodości reżysera, uznawany jest za jeden z najwybitniejszych wizualnie filmów Miyazakiego. Anime, którego światowa premiera odbyła się 7 września tego roku na Toronto International Film Festival, zostało wyprodukowane przez współzałożyciela Studia Ghibli Toshio Suzuki, a muzykę do niej skomponował wieloletni współpracownik Miyazakiego Joe Hisaishi.

Premiera w Polsce

Premiera tej animacji w amerykańskich kinach odbędzie się na początku grudnia 2023 roku. Jednak, już 30 września i 6 października Kino Nowe Horyzonty udostępni w Polsce dzieło Hayao Miyazakiego w ramach festiwalu filmowego. Szersza dystrybucja na terenie naszego kraju będzie miała miejsce najprawdopodobniej na początku 2024 roku. Podobnie jak to miało miejsce z wydanym niedawno filmem animowanym Belle.