Siemaneczko!

Szkoła rozkręciła się już na dobre, dlatego dzisiaj zajmiemy się szkolnymi anime! Mundurki, piękne dziewczyny i przystojni chłopcy. Miłość, złamane serca i przyjaźnie. To wszystkie znajdziecie w gatunku school life. Począwszy od Gatunku tygodnia #5, każdy tytuł zostanie opatrzony dodatkowymi tagami. Dzięki temu łatwo będzie zebrać grupę anime, które najbardziej przypadną nam do gustu!

~Varmy

 

Jak nie trudno się domyślić, szkolne anime dzieją się w szkole (odkrywcza Varmy melduje się na rozkaz). Owa placówka oświatowa jest głównym miejscem wydarzeń, jednak bohaterowie nie są do niej przywiązani. Ta jak w prawdziwym życiu, tak i w anime szkoła daje bardzo duże pole do popisu dla postaci. Dlatego z gatunkiem szkolne bardzo często są powiązane gatunki romans, okruchy życia, komedia, dramat. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ze szkoły uczynić tło do horroru.

 

W tym tygodniu chciałabym zaprezentować Wam następujące pozycje:

 

 

1. Angel Beats- dramat, nadprzyrodzone

Wizja trafienia po śmierci do szkoły nie jest tym, czego chciałaby większość uczniów. W Angel Beats pełni rolę czyśćca, do którego wędruje się po śmierci i, co logiczne, nie można w nim umrzeć. Bohaterowie mogą robić to, czego z różnych powodów nie mogli robić za życia, jednak nie do końca są tego świadomi. Walczą oni z białowłosym Aniołem, który uległ systemowi i zdaje się skrywać pewną tajemnicę. Prawda okazuje się szokująca.  Angel Beats jest ciekawą propozycją, która łączy w sobie walki, humor i dramat. Charakterystyczny opening wpada w ucho, a kreska jest naprawdę ładna!

 

 

2. Gabriel DropOut- komedia, nadprzyrodzone

Historia o upadku najwspanialszego z adeptów anielskiej szkoły. Gabriel po przybyciu na Ziemię w celu opieki nad ludźmi odkrywa internet. To narzędzie zła do tego stopnia niszczy dziewczynę, że nawet demon próbuje jej pomóc! Gabriel DropOut jest przezabawną komedią, która odwraca dobrze nam znane role anioła i diabła. Śliczna kreska i wartka akcja sprawiają, że anime można obejrzeć za jednym razem. Pełną recenzję Gabriel DropOut znajdziecie TUTAJ.

 

 

3. Sakurasou no Pet na Kanojo- okruchy życia, komedia

Jeśli myślę o szkolnym anime, to Sakurasou no Pet na Kanojo zawsze przychodzi mi na myśl w pierwszej trójce. Jest to powieść o chłopaku, który ma słabość do kotów i z powodu adopcji kolejnego, trafia do akademika dla dziwolągów. Tam zostaje mu przydzielone zadanie opieki nad piękną artystką, która nie potrafi sama założyć majtek...Historia o Soracie i Mashiro ma wielu fanów. Sakurasou wyróżnia się wartką akcją, świetnym humorem i ładną kreską. Postaci są różnorodne i ciekawe. Przez 24 odcinki na pewno będziecie się rewelacyjnie bawić!

 

 

4. Boku wa Tomodachi ga Sukunai - komedia, harem, ecchi

Kodaka wraca do miasta w którym spędził dzieciństwo. Jednak ma problemy ze znalezieniem przyjaciół, a nie pomaga mu w tym fakt, że wszyscy uważają go za chuligana. W wyniku pewnych wydarzeń, nowopoznana, równie samotna dziewczyna- Yozora, zakłada Klub Sąsiadów, który ma na celu znajdowanie nowych przyjaciół. Kodaka zostaje wciągnięty w jego działalność i niedługo potem zyskuje spore grono nowych znajomych. Haganai jest świetną komedią osadzoną w klimatach szkolnych. Nie zabraknie w nim ecchi, pojawiają się również lolitki. Na szczególną uwagę zasługuje postać Riki- genialnej wynalazczyni, która pała niebezpieczną miłością do doujinów z udziałem mechów. Boku wa Tomodachi ga Sukunai posiada tak wiele materiałów dodatkowych, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

5. Boku dake ga Inai Machi- dramat, kryminalne, nadprzyrodzone

Najpoważniejsza pozycja z wymienionej piątki. Hit sezonu zimowego 2016. Anime opowiada historię mangaki, który posiada ciekawą zdolność umożliwiającą mu cofanie się w czasie o kilka minut. Jest to o tyle uciążliwe, że zmuszony jest zapobieganiu wypadkom- powtarza to tyle razy, ile będzie konieczne. Tragiczne wydarzenie w jego życiu sprawia, że cofa się do czasów szkolnych, gdzie przyjmuje za punkt honoru ocalić szkolną koleżankę, która za miesiąc ma zostać zamordowana. Boku dake ga Inai Machi jest bardzo ciekawym anime, które w większości czasu dzieje się właśnie w szkole. Jesteśmy świadkami sytuacji, gdy dorosły mężczyzna zostaje umieszony w ciele dziecka i musi dostosować się nie tylko do poziomu swoich przyjaciół, ale i do warunków panujących w przeszłości. Nie jest to wybitna produkcja kryminalna i łatwo odkryć mordercę, jednak warto ją zobaczyć chociażby dla samego ukazania świata!

 

 

 

Inne anime osadzone w klimatach szkolnych to m.in:

-Toradora- historia Taigi jest wymieniana drugi tydzień z rzędu? Co za przypadek!

 

-Clannad- chuligan i ciężko chora dziewczyna- czy taki związek może się udać?

 

-Assassination Classcroom- opisany w Gatunku tygodnia #4 !

 

-Kokoro Connect- zamiana ciałami nie jest niczym dziwnym w tej serii.

 

A wy cieszycie się z powrotu do szkoły? :)

 

 

Tekst autorstwa: Ewy "Varmy" Ciepiel

Tagi Anime